KAC po spożyciu alkoholu – zalecenia dietetyczne

KAC po spożyciu alkoholu – zalecenia dietetyczne
Dobra rada mówi, że ‘’alkohol należy pić w umiarze lub zupełnie z niego zrezygnować’’. A co zrobić gdy o niej zapomnimy?
W związku z nadmiernym spożyciem alkoholu, często daje się nam we znaki kac, nie bez powodu nazywany ‘’syndromem dnia poprzedniego’’. Objawy przedawkowania alkoholu wynikają zarówno z zatrucia, jak
i odwodnienia. Jeśli zostanie przekroczona zdolność wątroby do odtrucia organizmu, produkuje on substancje wywołujące między innymi ból głowy. Do nieprzyjemnych objawów kaca należą również: nudności, zawroty głowy, wymioty, nadwrażliwość na światło i hałas. Dodatkowo pogłębić je może palenie papierosów, niedobór snu oraz osłabienie organizmu.
W celu zmniejszenia przykrych dolegliwości, polecam po przebudzeniu wziąć zimny prysznic pobudzający krążenie. Istotne jest aby pomimo częstej niechęci do przełknięcia czegokolwiek, zjeść na przykład jajecznicę z pełnoziarnistym chlebem oraz wypić sok warzywny (pomidorowy, z kiszonej kapusty) lub kefir. Dzięki spożyciu proponowanego posiłku:
• uzupełnimy składniki odżywcze (między innymi potas, witaminę C, molibden);
• dostarczymy pożytecznych bakterii probiotycznych (poprawią one pracę jelit);
• aminokwasy zawarte w jajkach, pomogą rozłożyć alkohol w organizmie;
• dostarczymy energii.
Jednym z najlepszych sposobów na złagodzenie niepożądanych dolegliwości jest zahamowanie syntezy prostaglandyny, poprzez zażycie jednej tabletki naproksenu lub ibuprofenu oraz nawadnianie do momentu, aż mocz będzie przejrzysty. Woda przyspiesza i ułatwia oczyszczanie organizmu z toksyn.
Osobom, które ulegną zatruciu alkoholowemu, pomóc może Żeń – szeń właściwy (Panax ginseng – zawartość ginsenozydów 4 %). Badania wykazały, że podawany w trakcie imprezy z alkoholem prowadził do szybszego oczyszczania krwi z alkoholu niż w grupie kontrolnej.
Warto zwrócić uwagę na niektóre suplementy witaminy B6 łagodzące objawy kaca, takie jak ból głowy oraz wymioty. W przypadku problemów żołądkowych ulgę przyniesie ziołowa herbata miętowa lub rumiankowa. Wypicie kawy może ‘’postawić nas na nogi’’ ale trzeba pamiętać, że działa ona także odwadniająco.
Popularna metoda ‘’czym się strułeś tym się lecz’’ zdecydowanie nie jest przeze mnie polecana. Może pomóc ale chwilowo. Organizm i tak będzie musiał oczyścić się z toksyn a odsunięty w czasie kac, może zaatakować ze zdwojoną siłą.
Wygodną formą leczenia jest także skorzystanie z gotowych preparatów ‘’na kaca’’ polecanych w aptekach.
W przypadku syndromu dnia poprzedniego należy wspomnieć
o odpowiedniej dawce snu. Będzie on niezastąpiony w procesie regeneracji organizmu oraz poprawy samopoczucia. 

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *