Często czujecie się śpiący po posiłku, szybko jesteście po nim głodni lub macie problemy ze schudnięciem?

Często czujecie się śpiący po posiłku, szybko jesteście po nim głodni lub macie problemy ze schudnięciem?

Często czujecie się śpiący po posiłku, szybko jesteście po nim głodni lub macie problemy ze schudnięciem? 🤔🙂
Dzisiejsza bohaterka to glukoza a właściwie jej wysoki poziom we krwi, którego konsekwencją jest wyrzut insuliny. Przyczyną problemów o których wspomniałam we wstępie może być reakcja organizmu na spożycie węglowodanów prostych, posiłków bogatych w glukozę i fruktozę. Przy nieprawidłowym żywieniu, krzywa glukozowa i insulinowa zamiast łagodnie wzrosnąć i opaść, charakteryzuje się wysokim ‘’pikiem’’ i gwałtownym spadkiem a nawet kończy zbyt niskim poziomem glukozy we krwi.
Czy to znaczy, że nie możemy jeść produktów typu ziemniaki, desery, gotowana marchewka, pić soków owocowych? Nie 😊 Dobrze jest’’wypłaszczyć krzywe’’ i dzięki temu uniknąć konsekwencji a nawet stracić na wadze 😉 Poniżej kilka sposobów, które sama staram się stosować i polecam moim podopiecznym.
🌿Zacznij posiłek od zielonych warzyw (chociaż kilka kęsów), potem pozostałe warzywa z tłuszczem, zjedz białko (mięso ryba, wędlina, jajko) a na koniec węglowodany (ziemniaki, ryż, makaron).
Podobnie można zjeść kanapkę tylko rozkładając ją na pojedyncze składniki.
Jecie wszystko tylko wprowadzając drobne zmiany a efekty są zaskakujące 😉
🥗Możecie iść do restauracji i zacząć od przystawki a jeśli wybieracie się do knajpy ze znajomymi, gdzie może być problem z warzywami, to zjedzcie je przed wyjściem z domu. ‘’Wtedy nie trzeba się afiszować z zieleniną’’ jak to kiedyś powiedział mi jeden z kolegów 😊
🫗Kolejna sztuczka to picie szklanki wody z dodatkiem łyżki octu jabłkowego (jeśli nie macie przeciwwskazań) przed posiłkiem lub w trakcie a nawet może być do 20 minut po nim co również spłaszcza krzywe. Dodatkowo wypicie powyższej mikstury po jedzeniu niweluje chęć na słodkie po obiedzie 😊 A jeśli już musicie lub chcecie zjeść deser to najlepiej zróbcie to od razu po obiedzie a nie po np godzinie.
🤓Najlepiej szerokim łukiem omijać gotowe produkty w składzie których, na miejscu pierwszym, drugim…piątym jest cukier. Im dalej w składzie. tym nam mniej szkodzi.
🍎🍐🍓🥒🥑Polecam jeść całe owoce zamiast pić z nich sok a jeśli macie ochotę to przygotujcie koktajl zawierający 70-80% warzyw a resztę owoców z dodatkiem tłuszczu: pestek słonecznika lub dyni, orzechów lub awokado.
Rozdzielanie dań na składniki pierwsze aby zachować odpowiednią kolejność w jedzeniu, nie zawsze jest możliwe ale można użyć powyższych sposobów na pozbycie się gwałtownego skoku glukozy i insuliny.
Pójście na spacer jest dobrym pomysłem także pomocnym w ‘’wypłaszczeniu krzywych’’.
Powyższe sposoby

świetnie
 

sprawdzają się u osób z insulinoopornością 🥰

Radosnego dnia 😊

Dodaj komentarz