Naturalne sposoby walki z katarem

NATURALNE SPOSOBY WALKI Z KATAREM


Organizm każdego człowieka potrzebuje nieco wodnistego śluzu, który chroni i nawilża błony śluzowe nosa. W przypadku podrażnienia lub stanu zapalnego śluzówki, produkuje ona nadmierne ilości gęstego ślizu zatykającego nos, zwanego katarem. Gdy objawy trwają dłużej niż kilka dni, wydzielany śluz staje się żółty lub zielony, może to wskazywać na poważniejszą chorobę np. grypę.


Chociaż potocznie uważa się, że ‘’katar leczony trwa tydzień, a nie leczony siedem dni’’, warto go zwalczać, bo częste i przewlekłe katary prowadzą do stanów zapalnych zatok, uszu i gardła.
Z pomocą przychodzi nam medycyna naturalna znajdująca dzisiaj coraz więcej zwolenników. Chcąc złagodzić objawy kataru i przyspieszyć jego ustąpienie, można skorzystać z akupresury.
Należy uciskać i masować punkty u nasady nosa, w następnej kolejności punkty pod skrzydełkami nosa (zielone punkty na zdjęciu). Początkowo ucisk trwający 30 sekund, później masaż ruchem obrotowym w prawo przez 60 sekund. Masować parami, najlepiej kilkukrotnie w ciągu dnia.


Wśród kuracji ludowych poleca się okład z suchej gorczycy. Na dwa kawałki flaneli nasypać garść zmielonego nasienia gorczycy białej. Owinąć nimi stopy i założyć skarpetki. Po 2 godzinach zdjąć okład i w samych skarpetkach szybko chodzić w miejscu, pobudzając krążenie krwi w stopach. Podobno, jeśli zabieg przeprowadzimy wieczorem – rano obudzimy się bez kataru.
Góralski sposób walki z katarem, polega na utrzymywaniu specjalnego okładu na twarzy i czole przez 15 – 20 minut. Przygotowanie okładu – zagnieść 2 łyżki mąki żytniej z 1 łyżką miodu, dodać 2 łyżki soku z cebuli (lub 1 łyżkę soku z czosnku). Otrzymaną masę przyłożyć na zatoki czołowe, przynosowe i szczękowe. Po zabiegu zmyć twarz ciepłą wodą.
Jedna z kuracji azjatyckiej (japońskiej) stosowanej podczas kataru, polega na kilkakrotnym w ciągu doby moczeniu łokci w gorącej wodzie.


W zmniejszaniu przekrwienia śluzówki nosa, pomagają inhalacje parowe z dodatkiem olejków eterycznych. Najlepiej stosować olejki: eukaliptusowy, cytrynowy, tymiankowy, cedrowy
i sosnowy. Do miseczki z gorącą wodą wkropić po 2 krople olejku, nachylić nad nią głowę okrytą dużym ręcznikiem i przez 10 minut wdychać gorące opary. Małym dzieciom należy zmniejszyć dawkę o 1 kroplę i skrócić o połowę czas inhalacji. Mieszaninę olejków można także rozpylać za pomocą nawilżacza powietrza.
Przy katarach i nieżytach nosa, infekcji zatok czołowych i szczękowych można leczniczo wdychać świeży sok z cebuli. Do jego przygotowania wystarczy obrać z łupin jedną dużą cebulę
i wycisnąć sok w sokowirówce. Poleca się także 3 łyżki majeranku zalać wrzątkiem, a następnie wciągać nosem parę z kubka przez 3 – 4 minuty. Zabieg powtarzać w ciągu dnia.


Uwaga: powyższy artykuł jest zbiorem ogólnie dostępnych informacji. Autor nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki zastosowania zawartych w artykule porad.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *