Diagnostyka funkcjonalna jelit

Diagnostyka funkcjonalna jelit

Analiza flory jelitowej i markerów zapalnych (diagnostyka funkcjonalna jelit) – pozwoli na rozpoznanie przyczyn zaburzeń m.in. trawiennych, odpornościowych i nastroju, umożliwia ocenę składu mikroflory jelitowej i badanie dysbioz układu pokarmowego. Dodatkowo pacjent dostaje od nas obszerny opis.

Dlaczego warto wybrać akurat te testy diagnostyczne?

Firma Cambridge Diagnostics jest zarejestrowana jako podmiot leczniczy i sprzedaje testy z vat jako badanie laboratoryjne, natomiast inne firmy sprzedają badanie jako usługę. Jako JEDYNA posiada specjalnie opracowane zestawy do poboru i transportu, tak by badanie było jak najbardziej wiarygodne, posiew jest robiony w ciągu 24 godzin od odbioru. Jako jedyni odbierają materiał jako MATERIAŁ BIOLOGICZNY na ICH KOSZT.

W GutFlora badanie obejmuje 19 pozycji, przy GutFloraPlus dodatkowo 7 pozycji.

GutFlora Plus: konsystencja i pH kału, pozostałości trawienia tłuszczów, białek i cukrów, obecność krwi utajonej, sekrecyjna immunoglobulina A (sIgA), elastaza trzustkowa, alfa-1-antytrypsyna, kalprotektyna.

                    Testy GutFlora – cena: 675 zł lub GutFlora Plus – cena: 1.320 zł

GutFlora – badanie laboratoryjne GutFlora umożliwia ocenę składu mikroflory jelitowej i diagnostykę dysbioz układu pokarmowego. Badanie jest ilościową oceną głównych grup bakterii tlenowych (Escherichia coli, Enterococcus sp., Enterobacter sp., Proteus sp., Pseudomonas sp., Serratia sp., Hafnia sp., Klebsiella sp., Providencia sp., Morganella morganii, Citrobacter sp.), beztlenowych (Bacterioides sp., Bifidiobacterium sp., Lactobacillus sp., Clostridium sp.) oraz grzybów znajdujących się w jelicie człowieka. Geotrichum candidum, Candida albicans, Candida sp., Pleśń).

Parazytdiagnostyka inwazji pasożytów – cena: 242 zł

Parazyt – materiał jest analizowany z 24 osobnych próbek co zwiększa prawdopodobieństwo wyniku prawdziwie dodatniego. Badanie na obecność jaj, cyst i dorosłych postaci pasożytów a także pierwotniaka Gardia lamblia, powodującego lambliozę. Badana jest obecność min.: Glisty ludzkiej (Ascaris lumbricoides), Włosogłówki ludzkiej (Trichiuris trichiura), Ogoniastka jelitowego (Giardia lamblia), Tasiemca uzbrojonego (Taenia solium), Tasiemca nieuzbrojonego (Taenia saginata), Węgorka jelitowego (Strongyloides stercoralis), Bruzdogłowca szerokiego (Diphyllobothrium latum), Motylicę wątrobową (Fasciola hepatica), Ogoniastek jelitowy (Giardia intestinalis), Cryptosporidium sp.

Objawy inwazji pasożytów:

  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe: przewlekłe biegunki, zaparcia, gazy, wzdęcia, zgaga, bóle brzucha, mdłości i wymioty;
  • zmiany skórne: wysypka, rumień, świąd odbytu;
  • zespół złego wchłaniania, objawiający się niedoborami żelaza, witamin z grupy B, utrata masy ciała, niedożywienie;
  • dolegliwości ze strony układu nerwowego: bóle głowy i migreny, depresja, zaburzenia snu.

Do zarażenia pasożytami dochodzi najczęściej drogą pokarmową przez zanieczyszczoną wodę i żywność. Inwazje wywołane przez glistę ludzką, włosogłówkę ludzką oraz ogoniasta jelitowego należą do najbardziej powszechnych. UWAGA! W trakcie analizy preparatów kału diagnosta laboratoryjny może wykryć martwe owsiki bądź ich fragmenty, co zostanie odnotowane na wyniku badania. Jednak rekomendowaną metodą wykrywania owsicy jest badanie z bezpośrednich preparatów na szkiełkach podstawowych, którego nie obejmuje badanie Parazyt.

Zonulinadiagnostyka zespołu jelita przesiąkliwego – cena: 370 zł

Badanie Zonulina – badanie stężenia białka biorącego udział w regulacji przepuszczalności szczelin międzykomórkowych nabłonka jelita (enterocytów) a także w patomechanizmie wielu schorzeń. Podwyższone stężenie zonuliny obserwuje się u osób chorych na celiakię, cukrzycę typu I, reumatoidalne zapalenie stawów oraz stwardnienie rozsiane. Materiałem do badań jest surowica.

Jak wygląda badanie?

 GutFlora – kupując badanie pacjent otrzymuje zestaw do pobrania materiału, zawierający: pojemnik z łopatką do pobierania kału, podkładkę na toaletę do pobrania próbki kału, wkład chłodzący, pudełko styropianowe, kopertę foliową z symbolem UN3373, instrukcję pobrania i skierowanie na badanie. Czas oczekiwania na wynik15 dni roboczych od momentu zarejestrowania próbki w laboratorium.

GutFlora+ – kupując badanie pacjent otrzymuje zestaw do pobrania materiału, zawierający: dwa pojemniki z łopatką do pobierania kału, podkładkę na toaletę do pobrania próbki kału, wkład chłodzący, pudełko styropianowe, kopertę foliową z symbolem UN3373, instrukcję pobrania i skierowanie na badanie. Czas oczekiwania na wynik22 dni robocze od momentu zarejestrowania próbki w laboratorium.

Parazyt – materiałem do badania są 3 próbki kału pobrane w odstępach kilkudniowych. Dokładną instrukcję pobrania materiału pacjent otrzymuje po złożeniu zamówienia. Czas oczekiwania na wynik: 15 dni roboczych od momentu zarejestrowania próbki w laboratorium.

Zonulina – na wizycie pobierana jest krew z palca, czas oczekiwania na wynik wynosi 15 dni roboczych od momentu zarejestrowania próbki w laboratorium.