W związku z weekendem i pogodą za oknem, przypominam o cennych właściwościach czosnku 💚 Koncentrat ze świeżego czosnku działa:
– stymulująco na układ odpornościowy;
– antybakteryjnie i antywirusowo;
– wzmacniająco przy osłabieniu i rozgrzewająco przy przeziębieniu (przy katarze dobry skutek daje ostrożne wąchanie zmiażdżonego ząbka czosnku);
– można go zastosować zewnętrznie w postaci okładów (z wody czosnkowej) na trudno gojące się rany i ropnie skórne;
– wykazuje działanie pierwotniakobójcze oraz jako środek przeciwrobaczy (na czczo, świeży surowiec). Przeciw pasożytom jelitowym, czosnek wykazuje najlepszą skuteczność przeciwko owsikom 🙂 ;
– grzybobójczo (niestety grzyby z rodzaju Candida są mało wrażliwe na czosnek spożywany w wysokich dawkach leczniczych);
– unieczynnia wolne rodniki;
– hamuje namnażanie wirusów oraz podziały niektórych guzów nowotworowych a także śmierć komórek nowotworowych ❤️;
– wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe i przeciwcukrzycowe;
– rozszerza naczynia krwionośne, poprawiając krążenie krwi;
– wzmaga wydzielanie żółci;
– działa wiatropędnie, poprawia trawienie.
”Zaleca się również jedzenie czosnku lub jego młodych liści po usiekaniu i roztarciu z masłem i nacią pietruszki. Jest to smaczna pasta do chleba, szczególnie polecana dzieciom często chorującym na nawracające infekcje dróg oddechowych (dostarcza cennej witaminy A i dobrze przyswajalnego wapnia)”. Kilka praktycznych wskazówek 🙂 (wg W. Olechowicz):
* Jeden „ząbek” czosnku (lub więcej) zmiażdżyć i rozcieńczyć ½ szklanki ciepłego mleka.Podawać do picia kilka razy dziennie dzieciom skłonnym do przeziębień (jesienią i wiosną), anginy, grypy i in. profilaktycznie w ciągu 1—2 miesięcy.
*Syrop czosnkowy: wyciśnięty sok z 40 g zmiażdżonego czosnku zmieszać z syropem z 80 g wody i 80 g cukru (zamiast syropu z cukru polecam użyć gotowy syrop prawoślazowy lub miód 😋). Stosuje się go przy infekcyjnych chorobach dróg oddechowych i grypie (po łyżeczce lub łyżce).
* Odwar przeciw owsikom (do lewatywy): 4—6 ząbków czosnku zmiażdżyć i zagotować z ½ 1 mleka lub 2—3 zmiażdżone ząbki czosnku zalać ¼ l ciepłej wody (płyn może być wykorzystany również do okładów dezynfekcyjnych).
* Olej czosnkowy: kilka zmiażdżonych „ząbków” czosnku zawija się w gazę i umieszcza w ok. 15 ml oleju jadalnego (najlepiej w oliwie), następnie lekko podgrzewa. Uzyskany wyciąg olejowy stosuje się przy bólu uszu — nacieranie okolic ucha i tamponowanie wacikiem (olej rozpuszcza woszczynę).
Według dr Różańskiego, zalecana dawka lecznicza świeżego czosnku wynosi 4-5 g dziennie (1-3 ząbków, większa w czasie choroby).
Czosnek we wskazanych dawkach nie wykazuje działania ubocznego, natomiast przy przedawkowaniu możliwe jest podrażnienie błony śluzowej żołądka; nie należy go również podawać w zaawansowanym zapaleniu nerek.
Aby pozbyć się uciążliwego dla otoczenia zapachu czosnku, polecam żuć natkę pietruszki, seler, lubczyk lub marchew, goździki lub ssać kawę 😊