Ashwagandha

Wiele osób z skarży się na problemy ze stresem. Często towarzyszą temu objawy, takie jak drażliwość, brak energii i motywacji do działania, niechęć do aktywności fizycznej oraz bezsenność. Po naturalne sposoby terapii sięgamy gdy nie chcemy (lub nie możemy) przyjmować leków. Suplementowanie ashwagandhy (żeń szenia indyjskiego) to jeden z nich. Jest ona stosowana w Ajurwedzie od dawna i uważana za stosunkowo bezpieczną.
Jednak istnieją pewne przeciwskazania oraz jej interakcje z lekami, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem stosowania:
👩‍⚕️ ciąża i karmienie piersią – nie ma wystarczającej ilości badań, aby określić jej wpływ na rozwój płodu lub dziecka.
 
👩‍⚕️ może obniżać ciśnienie krwi, co może być niebezpieczne dla osób z niskim ciśnieniem krwi lub przyjmujących leki na ciśnienie krwi.
 
👩‍⚕️ choroby tarczycy – ashwagandha może wpłynąć na poziom hormonów tarczycy, może poprawić komfort życia osób cierpiących na Hashimoto. Substancje w niej zawarte działają przeciwzapalnie i wspierają pracę tarczycy w produkcji tyroksyny (FT4) i konwersję jej do aktywnej formy, czyli trijodotyroniny (FT3).
 
👩‍⚕️ choroby autoimmunologiczne – ashwagandha może zwiększać aktywność układu odpornościowego, co może zaostrzyć objawy chorób autoimmunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów lub toczeń.
 
👩‍⚕️ może oddziaływać z niektórymi lekami np. nasennymi, przeciwcukrzycowymi, przeciwpadaczkowymi, przeciwzakrzepowymi i na nadciśnienie.
 
Korzystaj z jej zasobów, możliwości 🤓 ale skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania ashwagandhy jeśli cierpisz na jakiekolwiek choroby lub przyjmujesz leki.
Dobrego tygodnia 💗🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *