Co to jest i na czym polega?
Lejkowanie, tutkowanie to zamienne określenia zabiegu konchowania.
Jego nazwa wywodzi się od używanego w tym celu ”narzędzia” – konchy, czyli pierwotnie muszli ślimaka morskiego. Obecnie zamieniono je na urządzenie w kształcie rurki, wykonywane ręcznie z włókna lnianego (z bawełnianą wkładką gdy leczenie wspomagamy olejkami eterycznymi).
Konchowaniu powinno się poddawać zarówno ucho prawe, jak i lewe – nawet jeżeli dolegliwości odczuwamy tylko w jednym z nich. Podczas zabiegu wykorzystuje się tzw. efekt kominowy. W kanale ucha, w wyniku spalania konchy, wytwarza się podciśnienie. Powoduje ono wyrównanie ciśnienia zatoki i błony bębenkowej, regulację ciśnienia śródczaszkowego. Ciśnienie krążące (tzw. prąd ciśnienia) dostarcza do wnętrza ucha stężoną parę olejków, wzbogaconą ziołowymi substancjami.
Pod wpływem podciśnienia, przez lejek, osady i zanieczyszczenia wydostają się na zewnątrz. Dostarczone ciepło powoduje wzmocnienie systemu immunologicznego chorego obszaru oraz zwiększenie częstości krążenia limfatycznego . Ciepło to stymuluje także punkty energetyczne ucha, dzięki czemu następuje prawidłowy obieg energii nawet w mało dostępnych częściach układu słuchowego, zapewnia dodatkowo efekt odprężenia całego ciała. Następuje pobudzenie, znajdujących się na małżowinie usznej, punktów akupunkturowych narządów wewnętrznych, wsparcie procesów metabolicznych.
Jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu?
- terapia działa relaksująco, likwiduje nerwicę, uśmierza stres i nadpobudliwość (działa kojąco i regenerująco na układ nerwowy, przez co stabilizuje emocjonalnie);
- oczyszcza, leczy uszy;
- usuwa szumy i dzwonienie w uszach;
- leczy stany zapalne zatok;
- wyostrza zmysły (słuch, węch, smak, wzrok);
- usuwa nieżyt nosa (katar) oraz katar sienny;
- skutecznie działa przy infekcjach górnych dróg oddechowych, zapaleniu krtani, astmie oskrzelowej;
- zmniejsza lub usuwa bóle głowy np, migrenowe;
- przynosi ulgę przy uderzeniach gorąca towarzyszących menopauzie;
- wzmacnia energię życiową organizmu;
- reguluje problemy trawienne na tle psychosomatycznym.
Jak często należy wykonywać zabieg?
Liczba zabiegów dobierana jest indywidualnie i wynika z doraźnych potrzeb fizycznych i energetycznych danego człowieka. W przypadku drobnych dolegliwości, takich jak katar, chorzy często odczuwają poprawę już po pierwszym zabiegu. Jednak nie powinni przerywać terapii, gdyż efekt trzeba utrwalić. W ciągu tygodnia powinno się stosować minimum trzy takie zabiegi z 1-2 dniowymi przerwami pomiędzy.
Schorzenia przewlekłe wymagają wielokrotnych powtórzeń cyklu (7-12) a ich ilość zależy od stopnia poprawy.
Czy są jakieś przeciwwskazania?
Przeciwwskazaniem do konchowania uszu jest przede wszystkim ostry stan zapalny ucha, połączony z wyciekiem ropnym, perforacja błony bębenkowej lub jej brak, uczulenie na produkty pszczele, aparaty słuchowe i inne urządzenia wewnętrzne ucha.