Poziomka – roślina lecznicza stosowana także u dzieci

Poziomka – roślina lecznicza stosowana także u dzieci

Poziomka pospolita – Fragaria vesca L., rodz. Rosaceae
owoce są cennym i wartościowym przysmakiem, niestety coraz rzadziej spotykanym. Zawierają pro witaminę A, witaminy: C, B1 B2, B3, K, E, P, a także kwas foliowy oraz składniki mineralne (żelazo, fosfor, wapń i potas).

Owoce poziomek na surowo polecane są dzieciom anemicznym, skłonnym do przeziębień, biegunek i chorób nerek (jedynym przeciwwskazaniem jest możliwość uczulenia).

Surowcem leczniczym są liście poziomki lub ziele zbierane od maja do sierpnia. Liście wykazują działanie lekko ściągające, moczopędne i przeciwskurczowe. Wskazania do zastosowania poziomki:
zaburzenia trawienne z biegunką (podczas grypy); – nieżyt żołądka i jelit;
– pomocniczo przy cukrzycy i alergii;

Surowiec może być stosowany do picia jako herbatka. W tym celu zrywa
się liście z ogonkami i niezbyt dojrzałymi owocami. Przed zaparzeniem liście i owoce zmieszać i rozkruszyć. Do tego zestawu można dodać liści malin lub jeżyn.

Formy podania
Napar: 1—2 łyżki liści poziomki zalać 1 ½ —2 szklankami wrzącej wody i zaparzać przez 15 min. Podawać do picia po ½ szklanki 2—3 razy dziennie jako środek przeciwbiegunkowy. Nieco słabsze napary działają moczopędnie.
Napar z suchych owoców: 2 łyżki na szklankę wody.

Dorosłym proponuję wyciąg z liści poziomki na winie wg dr Różańkiego: ”1 część suszonych lub świeżych rozdrobnionych liści poziomki zalać zwilżyć spirytusem i zalać 5 częściami wina wytrawnego czerwonego; odstawić na 1 miesiąc. Codziennie kieliszek takiego wyciągu przez 2 tygodnie. Powtarzać co kwartał. Wskazania: choroba wieńcowa, pomocniczo przy nowotworach (poza terminem chemioterapii, nigdy w trakcie!), cukrzyca, miażdżyca, alergia, “nieszczelność” jelit, zaburzenia krążenia obwodowego i ocznego”.

Naparem z liści poziomki można płukać jamę ustną, gardło i narządy płciowe przy stanach zapalnych. Mocne wyciągi (gęste) z liści nadają się do leczenia hemoroidów (1 g doodbytniczo). To doskonały składnik czopków dopochwowych przy nadżerkach, zapaleniu, świądzie, wysiękach.

Napar z liści poziomki polecany do okładów na oczy przy nadmiernym łzawieniu, stanach zapalnych, alergii, zapaleniu powiek, zwiotczeniu okolicy oczu i przy zasinieniach wokół oczu.

Dodaj komentarz